Jdi na obsah Jdi na menu
 


Změňte život za víkend

29. 1. 2009

Změňte život za víkend

Jste nespokojená se svým životem, chcete ho změnit, ale nevíte jak? Připravte si tužku, papír, udělejte si víkend jen pro sebe a pusťte se s námi do toho.

DiářPřipadá vám myšlenka, že stačí pouhé dva dny k tomu, abyste změnila svůj život k lepšímu, jako nesmysl? Když jsem četla, že ve Velké Británii a v Austrálii se pořádají speciální víkendy Revitalise Your Life, během nichž se o to snažíte s psychology a kouči, myslela jsem si to samé. Znělo to příliš dobře na to, aby to byla pravda. Jenomže pak jsem četla dál a zjistila, že na metodě používané na zmíněných víkendech něco doopravdy je.

Pocitem, že bych měla na svém životě neustále měnit věci k lepšímu, trpím už od dětství. Za tak dlouhou dobu bych už logicky měla být dokonalá, nebo být alespoň přebornicí na změny, ale přesto jí nejsem. I když analyzuji své možnosti a vypracovávám důkladné plány, přesto mě realita a vlastní přirozenost vždy semelou… A tak namísto abych už mluvila plynně francouzsky a šokovala v plavkách bezchybnou postavou, nosím raději plandavé svetry a francouzsky se bojím promluvit. Stále se s tím ale nechci smířit. Rozhodla jsem se proto udělat si podobný víkend sama – s pomocí literatury a odborníka. A v obou případech došla k závěrům, které by mě dřív nenapadly.

Stal se zázrak
Samozřejmě je jasné, že nelze změnit celý svůj život ze dne na den. Na druhé straně ale právě během jediného dne můžete udělat ten první a nejdůležitější krok: rozmyslet si, čeho vlastně chcete dosáhnout, jak a proč. Kde tedy začít? „Než se pustíte do jakýchkoli změn, měla byste umět popsat, kde byste se chtěla vidět třeba za rok. Zapisujte si, co od života chcete, jak chcete vypadat, čeho chcete dosáhnout. Uvědomte si, co můžete a chcete dělat. Ne co musíte,“ radí psycholog Richard Machan. Právě tohle slovo byste podle něj měla ve svém slovníku omezit. „Všimněte si, kolikrát za den říkáme, že něco musíme. Klasický případ je třeba ten, že se CHCETE naučit francouzsky, ale za měsíc už říkáte, že MUSÍTE na kurz. A za chvíli tam přestanete chodit, protože se cítíte pod tlakem z toho, že musíte,“ říká a radí: „Zkuste si to rozebrat a postupně dojít k tomu, jak změnit ,musím‘ na ,mohu‘ nebo ,chci‘.“

Podle Paula McKenny, autora knihy Změňte svůj život za 7 dní, bychom si také měli položit následující otázku: „Jaké by to bylo, kdybyste se jednoho rána vzbudili a stal se zázrak – váš život by byl přesně takový, jaký byste chtěli, aby byl?“ Zkuste si představit, jak by takový den vypadal. Dělala byste stejnou práci jako dnes? Žila tam, kde žijete? Měla byste rodinu, dítě, nového partnera? Jakmile svůj ideální život ‚uvidíte‘ alespoň v základních obrysech, můžete se jej snažit co nejvíce ‚prokreslit‘ do podrobností. Tak pochopíte, co vás na něm nejvíc láká a co vám teď chybí. Musím přiznat, že odpovědět na těchto pár zdánlivě nevinných otázek nebylo tak samozřejmé, jak se na první pohled zdálo. A když si představíte, že v knize je nachystáno mnohem víc takových úkolů, začnete mít rychle pocit, že vás čeká docela nekompromisní ‚svlékání z kůže‘.

Pohled do sebe
U moře V pohádce Nekonečný příběh musel hrdina splnit úkol – pohlédnout na sebe do čarovného zrcadla. Zní to možná triviálně, ale jen ti, co měli přesné a jasné povědomí o svém já, mohli tento pohled vydržet. Zrcadlo totiž odráželo jejich duši.

Poznat sám sebe je složitý krok, ovšem pro jakoukoli změnu je nezbytný. Stejně jako to, že o sobě začneme přemýšlet pozitivně. „Všichni jsme se někdy setkali s lidmi, kteří byli atraktivní, ale mysleli si o sobě, že jsou oškliví. Příliš tlustí nebo příliš hubení, příliš staří nebo příliš mladí,“ píše Paul McKenna a varuje, že taková představa sama sebe se může stát určitým proroctvím. Podle toho, jak o sobě smýšlíme, se totiž potom i chováme. Takže pokud si myslíme, že jsme neatraktivní, pak budeme nevědomky sabotovat jakýkoli pokus o to, abychom působili atraktivně. A toho si nevyhnutelně začnou všímat i lidé kolem nás…

Začít o sobě smýšlet pozitivně je tedy jedním z hlavních předpokladů, aby váš život nabral nový, lepší směr. Spíš než na své ‚nedostatky‘ bychom se měli soustředit spíš na to, kým chceme být. V takovou chvíli totiž nestačí síla vůle: nemůžete si začít přikazovat, že se musíte cítit skvěle. Mnohem lépe totiž vaše tělo a mozek funguje na okouzlení vlastní představivostí. Představujte si tedy sama sebe, jak jste úspěšná, sexy, oblíbená…

Výlet do fantazie
Představivost a snění přitom hrají při uskutečňování změn tu největší roli. Pomohou vám totiž odhalit, co opravdu chcete, a poté sny přetavit ve skutečnost. „Pravdou je, že čím více času strávíte kreativním sněním, tím úspěšnější budete,“ vysvětluje Paul McKenna.

Máte pocit, že najednou ani nevíte, od čeho se odrazit? Že si vlastně nejste jistá, kde se chcete vidět? Možná v tom je váš největší problém. Podle odborníků řada lidí trpí právě tím, že namísto aby navrhovali své osudy, dávají přednost ‚protloukání se životem‘ a ponechávání všeho náhodě. Jenomže když nevíme, kam se chceme dostat, těžko toho můžeme dosáhnout. A také nemůžeme být se svým životem spokojeni.

Jak zjistit, co je to pravé? Právě tady nám znovu pomůže ­kreativní představování: pokud se třeba rozhodujete mezi dvěma možnostmi, zkuste si detailně představovat obě. A také si říct, co vás na které láká, a naopak děsí. Možná vám to napoví víc. Pak se také zamyslete, při které činnosti jste opravdu šťastná – ta by měla být tou pravou.

Jak nesejít z cesty
V moři Jakmile najdete svou velkou vizi, je čas začít fázovat kroky, které povedou k jejímu naplnění – po dnech, týdnech a měsících. „Počítejte ale s tím, že zpočátku jde o titěrnou, v podstatě analytickou práci, která je velmi náročná,“ říká Richard Machan a doporučuje postupovat jako Bridget Jones, když se rozhodla prolomit krunýř staré panny. „Klidně si začněte psát deník.“

Odhodlání pustit se do změn byste také neměla odkládat (všechny víme, jak skončí naše rozhodnutí typu ‚od zítřka přestanu jíst čokoládu a začnu cvičit‘).

Pokud už jsme ale začaly, jak nesejít z cesty? Tak jako moje kamarádka Linda, která si mi nedávno postěžovala: „Vždy mám úžasné plány, jak začnu chodit do posilovny a za dva měsíce už budu mít sexy postavu. Nakonec mi ale moje zapálení vydrží nanejvýš čtrnáct dní,“ svěřila se mi a dodala: „Nevím, čím to je, jestli mám opravdu tak slabou vůli, nebo mě vždycky ukolébá, že se přítelovi líbím taková, jaká jsem.“

V takovou chvíli psycholog Machan radí: „Než vyvěsíte prapor, že budete chodit třikrát týdně cvičit, přemýšlejte i o tom, co všechno je pro vás natolik přitažlivé, že nakonec učiníte opak – třeba si mnohem raději užíváte nebo lenošíte u televize. A na tom není vůbec nic špatného.“ Pokud ale stále trváte na svých původních cílech a nechcete se jen tak smířit se svým naturelem, měla byste podle psychologa na svém cíli shledat něco ‚sexy‘, aby vás to chytlo. V mém případě to tedy určitě nebude skutečnost, že je francouzština světovým jazykem a že bych se ji měla učit. Ba ne, francouzština je sexy, když si představím, jak jdu po Paříži, dokážu si objednat, co potřebuji, a nezdrhám jako posledně, když mě oslovil sympatický Francouz.

Své plány už jsem si v životě sepisovala mockrát, ale nikdy by mě nenapadlo přemýšlet o nich tímto způsobem. Až teď jsem pochopila, co jim vždy scházelo – nikdy jsem do nich nezahrnula své skutečné pocity a touhy, nikdy jsem se nesoustředila na to, co doopravdy CHCI…

Po dvou dnech
Výsledky, které by vás motivovaly i do budoucna, se podle odborníků mohou projevit už po dvou dnech. Za pouhý víkend můžete změnit víc, než si představujete. Dva dny vám stačí na to, abyste si uvědomila, kam chcete v životě směřovat, proč a jakou cestou se vydat. A to je ten nejdůležitější krok. Chce to jen tužku, papír a otevřenou mysl. Nebojte se zapisovat si své myšlenky a snít. Jen s hlavou v oblacích totiž uvidíte, jak vysoko to můžete dotáhnout.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář