Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tajná zbraň žen

29. 1. 2009

Tajná zbraň žen

Na rozdíl od mužů nemusíme myslet na to, co máme udělat dřív. Protože dokážeme dělat víc věcí najednou. Takzvaný multitasking je přitom klíčem k úspěchu v práci i osobním životě. Jak ho však zvládnout tak, aby vám nezačal škodit?

LuxováníMultitasking v praxi znamená, že v jednom okamžiku zvládnete chystat snídani i svačinu, dirigovat děti, psát nákupní seznam, přemýšlet, co si vezmete na sebe i jak vysvětlíte šéfové, že musíte skončit o hodinu dřív. Pokud je toto kopie scénáře vašeho rána, patříte mezi vyvolené, podobně jako projektová manažerka Alena.

Třicetiletá žena energicky gestikuluje rukou a současně něco vysvětluje do telefonu. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ve stejném okamžiku neprohrabovala papíry na stole, které zvládá ještě průběžně podepisovat. „Bez novin a laptopu si snídani nedovedu představit. Během jídla tak stihnu vyřídit první e-maily a ještě získám přehled, co je nového,“ říká Alena, když položí telefon. „Nebo když jdu třeba k lékaři, mám u sebe francouzskou konverzaci, takže si ve volné chvíli opakuji slovíčka,“ prozrazuje Alena své rituály založené právě na umění multitaskingu.

Zatímco dříve byl multitasking spojený hlavně s obstaráním domácích prací, dnes hraje čím dál důležitější roli i v kanceláři. Vtipy o ženách, které mluví jedna přes druhou, pomalu ztrácejí pointu. Už i muži si totiž uvědomili, že schopnost mluvit a poslouchat zároveň je obrovskou výhodou, a postupně to objevují také zaměstnavatelé. Sekretářka, která dokáže v jednom okamžiku zvedat telefon, přepojovat hovory, odesílat e-maily, tisknout podklady a ještě k tomu se mile usmívat, bude k nezaplacení. Právě pro tyto schopnosti začali někteří zaměstnavatelé dávat přednost ‚slabší polovičce lidstva‘ – jednoduše je výkonnější a za stejnou cenu. „Je to vlastně určitá konkurenční výhoda žen,“ přemýšlí nahlas Alena. A postřehy z každodenního běhu života jí dávají za pravdu.

Ženy versus muži
Praní Jak je to možné, že oproti mužům ženy zvládají tolik činností naráz? Většina odborníků poukazuje na rozdíly mezi pohlavími. „Lidský mozek je rozdělený na dvě hemisféry. Levá část je logická, zaměřená na matematiku, detaily nebo verbální vyjadřování. Naopak pravá mozková hemisféra používá jako vyjadřovací prostředek hudbu, barvy nebo symboly a je zodpovědná za kreativní nápady. Naše schopnost multitaskingu závisí na propojení levé i pravé části mozku. A právě u žen je toto spojení až o 30 procent větší než u mužů,“ vysvětluje psychoterapeutka Johana Kroupová. Schválně, kolik dalších věcí děláte při čtení tohoto článku?

Jenže všechno má i svou odvrácenou stránku a multitasking není výjimkou. „Zvládání více činností najednou může mít za následek stres, krátkodobé poruchy paměti nebo snížení koncentrace, což se projevuje tím, že těkáme od jednoho problému k druhému,“ popisuje Johana Kroupová negativní důsledky.

„Typickým příkladem je, když se v noci převalujeme a nemůžeme usnout, protože přemýšlíme, co všechno musíme další den stihnout,“ dodává psychoterapeutka, podle níž jsou právě poruchy soustředění jedním z průvodních znaků toho, že se multitasking obrátil proti nám.

To potvrzuje i osmadvacetiletá překladatelka Romana, která je teď na mateřské a pracuje doma. „Přes den hlídám malého, do toho vařím, občas peru. Párkrát za týden zajdu na poštu, občas stihnu přes den vyřídit pár mailů, objednávky a faktury,“ říká. „Čas na práci tak zbývá až večer, když malý usne. Jenže když si sednu k počítači, jsem hrozně unavená a navíc roztržitá a neumím se na práci soustředit. Hlavou se mi honí myšlenky na zítřejší oběd, rodinnou oslavu nebo na to, že jsem zase pořádně nic přes den neudělala. Práci odkládám a těsně před odevzdáním samozřejmě nestíhám. Je to jako začarovaný kruh,“ stěžuje si Romana.

Ačkoli tak máme oproti mužům lepší dispozice k tomu, abychom zvládaly víc věcí naráz, může se stát, že nám multitasking začne přerůstat přes hlavu. Co si ale v takovou chvíli počít a jak multitasking využít, aniž bychom se z něj zbláznily?

Chytrý multitasking
Praní Představte si jej jako žonglování s talíři, jež se snažíte udržet ve vzduchu. Musíte však dopředu zvážit, které talíře balancování obětujete. Rodinný porcelán po babičce asi nebude to pravé ořechové. První rada je jednoduchá, je třeba se u jednotlivých úkolů rozhodnout, nakolik jsou zásadní. „Zvládat více činností najednou je výhodné, pokud jednotlivé úkoly netrvají déle než pět minut a nejsou náročné na přemýšlení,“ radí Zuzana Osininová, ředitelka konzultační a tréninkové firmy v oblasti lidských zdrojů Else AZ.

Méně důležité úkoly jako například čtení e-mailů nebo pochůzky na poštu stihnete v souběhu s dalšími činnostmi zároveň. Naopak na ty složitější, které vyžadují vaše přemýšlení a koncentraci, si vyhraďte dostatek času a nesnažte se zapojovat více činností. „Výhodné je také kombinovat multitasking s klasickými metodami time managementu,“ doplňuje Zuzana Osininová. „Můžeme si třeba řadit úkoly od nejdůležitějších po ty méně důležité nebo si zaznamenávat, co všechno jsme přes den udělaly. Vyhodnocením jednotlivých činností pak můžeme zjistit, kde se dá ušetřit čas,“ dodává. Velkou službu nám při zvládání více úkolů prokazují hlavně moderní technologie, například přenosný počítač nebo mobilní telefon, které k multitaskingu přímo vybízejí. Díky nim můžeme pracovat i na cestách, a ušetřit tak čas pro sebe. Na druhé straně i tady je třeba stanovit si pravidla, aby nás množství zvládaných úkolů nezahltilo. Odborníci tak doporučují například neodpovídat na e-maily okamžitě po jednom, ale třeba jednou za dvě hodiny nebo večer.

K tomu, abyste multitasking zvládala lépe, vám napomohou i různá cvičení mysli. Vyzkoušet můžete třeba muzikoterapii nebo meditační techniky, jako je jóga. Kromě toho, že se při nich naučíte efektivně využívat obě hemisféry současně, a lépe tak zvládnete výzvy multitaskingu, mají všechny metody pozitivní vliv na koordinaci těla či schopnost relaxace.

K trénování multitaskingu nepotřebujete nic zvláštního. Stačí kterýkoli den z vašeho života a chuť urvat si víc času pro sebe a své blízké. A to není vůbec k zahození.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář